Zakładamy wrzosowisko
25 sierpnia 2018

 

 

Co lubi?

Ciepło. Długotrwałe opady deszczu lub nawadnianie przez polewanie liści przy wysokiej temperaturze powietrza i braku przewiewu bardzo sprzyjają porażeniu mączniakiem prawdziwym. Niestety zarodniki tego grzyba nie potrzebują wody do skiełkowania. Wystarczy brak ruchu powietrza wokół rośliny.

 

Jak wygląda?

Faza 1. Jasne plamki na liściach

Faza 2. Biały, mączysty nalot prze wszystkim na wierzchu liścia

Faza 3. Dużo brązowych plam na liściach

 

Co powoduje?

Osłabienie rośliny, zahamowany wzrost, a w skrajnych przypadkach jej zamieranie.

 

Jak z nim walczyć?

Jak najszybciej po zauważeniu objawów usunąć porażone liście i opryskać jednym ze środków grzybobójczych: Chemicznie (np.): Amistar 250 EC, Discus 500 WG, Switch 62,5 WG, Topas 100 EC, Topsin M 500 SC, Ekologicznie: Biochikol 020 PC, Bioczos BR,  Biosept Active

 

Jak zapobiegać?

Niektóre gatunki i odmiany roślin są bardziej podatne na mączniaka. Jeżeli mimo to, chcemy je mieć w ogrodzie, należy zdecydować się na profilaktykę. Opryski preparatami biologicznymi wzmacniają odporność roślin i chronią je przed infekcjami.

 

 

Zalecane stanowiska dla roślin wiążą się nie tylko z ich większą dekoracyjnością i bujnym wzrostem w odpowiednich warunkach. Niektóre rośliny wymagają szybkiego wyschnięcia w słońcu lub przewiewnym miejscu po deszczu, czy porannej rosie. Długo utrzymująca się na nich wilgoć sprzyja porażeniu przez grzyby. Do takich gatunków należą m. in. tawuły i berberysy.

Jakiegokolwiek stanowiska by rośliny nie wymagały, należy je sadzić z zapewnieniem opływu powietrza. Rośliny posadzone zbyt gęsto („Żeby od razu ładnie wyglądały”) będą na siebie zachodzić. Brak przepływu powietrza zwiększa jego wilgotność między roślinami i daje idealne warunki dla rozwoju grzybów.